اولین بار است که به اینجا می‌آیید؟ راهنمای سایت را بخوانید!
Close Sidebar
وب‌سایت پرسش و پاسخ پارسی‌لاتک جایی برای پرسش و پاسخ درباره سیستم حروف‌چینی لاتک و بسته زی‌پرشین است. در اینجا می‌توانید سوال‌های خود را بپرسید و به سوال‌های دیگران پاسخ دهید.

محبوب‌ترین برچسب‌ها

رفع خطا جدول مراجع xepersian ریاضی‌نویسی شکل فونت فهرست مطالب شماره‌گذاری bidi منابع پانویس بیب‌تک parsilatex تک‌لایو tikz اسلاید بیمر زی‌پرشین پاورقی سربرگ bibtex نماد فرمول‌نویسی رسم شکل قالب ارجاع‌دهی biditexmaker هدر ویرایشگر beamer واژه‌نامه اندازه فونت texstudio ماتریس عنوان فصل اعمال نشدن تغییرات در پی‌دی‌اف رسم جدول bidipresentation شماره صفحه حاشیه رنگ عنوان شکل اسلاید فارسی محیط قضیه گراف مکان شکل tikzpicture حروف‌چینی کد شماره فصل tabriz_thesis enumerate زیرنویس شکل کادر align نمایه itemize listings الگوریتم بسته عدم اجرا نیم‌فاصله متن لاتین و فارسی فهرست اشکال فاصله بین خطوط نصب تک‌لایو فارسی‌تک قالب پایان‌نامه hyperref شماره فرمول فرمول glossaries حروف‌چینی چندستونی فونت فارسی و انگلیسی نمودار خروجی biditools ماکرونویسی کپشن شماره پاورقی پیوست‌ فاصله‌گذاری فرمول چندضابطه‌ای سوال امتحانی subfigure header extrafootnotefeatures tex لاتک biditufte-book texmaker pdf تصویر شمارنده texlive2015 میک‌تک زیرنویس خطا شماره‌گذاری صفحات دیاگرام longtable texlive2016 رسم نمودار فهرست جداول تنظیم جدول texworks caption اندیس پایان نامه lollipop iust-thesis multicol فصل‌نویسی kashida سوال چهارگزینه‌ای قاب بولد تورفتگی آکولاد فاصله عمودی xindy چپ‌چینی اوبونتو شعر میکروسافت ورد geometry fancyhdr تک لایو 2015 به‌روزرسانی بسته اعداد فارسی aimc46 صفر توخالی فرمول طولانی بیرون‌زدگی کاما وسط‌چینی عنوان بخش پوستر فاصله سطرها نوشتافت شکست خط tex-programming قرآن tabriz-thesis ایتالیک winedt جستجوی معکوس xelatex texlive فلش جایابی تصویر tcolorbox شماره گذاری قالب کتاب پاراگراف‌بندی فونت اعداد pgfplots بازیابی اطلاعات فهرست نمادها شمارنده فصل محیط ریاضی رسم کادر جداکننده جدول طولانی شماره‌گذاری فرمول هایپرلینک algorithm2e فونت بولد proof eps جدول افقی پانویس چندستونی فهرست تصاویر کمک مالی فاصله خطوط حروف‌چینی شعر زیرشکل minipage equation bidipoem عکس پانویس پاراگرافی ltrfootnote پیوست computeautoilg به‌روزرسانی فرمول چندخطی neveshtuft غلط‌گیری املایی تک‌پارسی پیکان قلم baselineskip شماره قسمت قسمت عنوان جدول متن فارسی و انگلیسی قالب مجله xebaposter bidihl
7 نفر آنلاین
0 عضو و 7 مهمان در سایت حاضرند
بازدید امروز: 5726
بازدید دیروز: 8424
بازدید کل: 16970571

قوانین

۰ ثبت‌نام

برای ثبت‌نام در سایت، فقط باید از نام‌های کاربری فارسی و معنادار استفاده شود تا دیگر کاربران بتوانند شما را آقا یا خانم خطاب کنند. در غیر این صورت، حساب موردنظر حذف می‌شود.

۱ قبل از پرسیدن سوال

۱.۱ جستجوی سایت

بسیاری از سوال‌ها قبلاً در سایت جواب داده شده‌اند. لذا لطفاً قبل از پرسیدن سوال خود، از طریق کادر جستجوی بالای صفحه، سایت را جستجو کنید. پرسیدن سوال درباره سیستم‌ها و بسته‌هایی به غیر از تک، لاتک، فارسی‌تک، تک پارسی و زی‌پرشین مجاز نیست.

۲.۱ بسته‌ها و راهنمای آن‌ها

اگر مشکل هنگامی رخ می‌دهد که از بستهٔ خاصی استفاده می‌کنید، به راهنمای بسته نگاه کنید. بسته‌ها و راهنمای آن‌ها را می‌توانید از توزیع TeX خود و یا از شبکهٔ بزرگ آرشیو تک (ctan) دریافت کنید. علاوه بر این، برای دیدن راهنمای بسته‌ها با کمک توزیع TeX خود، دستور زیر را در Command Prompt یا Terminal بزنید.

texdoc packagename

به‌جای packagename باید اسم بستهٔ موردنظر را بنویسید.

۲ هنگام پرسیدن سوال

۱.۲ انتخاب عنوان مناسب

هنگام پرسیدن سوال، عنوان مناسبی برای آن انتخاب کنید. عنوان سوال باید به گونه‌ای باشد که دیگر کاربران فقط با دیدن عنوان آن سوال، پی به مشکل شما ببرند. عناوینی مانند «سلام!»، «تو رو خدا کمک!!!!!»، «یه سوال دارم»، «من مشکل دارم»، «به دادم برسین»، «یه مشکل با ...» و غیره عناوین مناسبی نیستند. علاوه بر این، انتخاب یک عنوان مناسب، جستجو در سایت را برای کاربران بعدی آسان‌تر می‌کند.

۲.۲ توضیح کافی در مورد سوال

سوال یا مشکل خود را به زبان فارسی (نه فینگلیش)، شفاف و در عین حال، مختصر مطرح کنید. برای نشان دادن منظور خود می‌توانید عکسی را نیز به سوال خود پیوست کنید.

۳.۲ پیوست کردن مثال کمینه

بهترین راه برای دریافت جواب این است که یک فایل تِک خیلی کوچک حاوی اشکال، فایل خروجی pdf و فایل با پسوند log (فایل گزارش) آن را به سوال خود پیوست کنید. کاربران این سایت به کد داخل فایل تِک بیشتر از تشریح مشکل توجه می‌کنند و مشکل شما را می‌فهمند. اگر امکان ساخت فایل کمینه را ندارید، اطلاعات کامل خطای پیش‌آمده را حتماً ارسال کنید.

نکته مهم: با توجه به اینکه، تمام مطالب، فایل‌ها، مثال‌ها و کدهای موجود در این سایت، برای استفاده تمام کاربران (حتی کاربران ثبت‌نام نکرده)، قابل مشاهده است، لذا از ارسال فایل‌ کامل مقاله، پایان‌نامه، رساله و کتاب خود در سایت خودداری کنید. به جای ارسال فایل کامل، ارسال یک فایل کمینه که مشکل را نشان دهد، کافی است. در غیر این صورت، گروه پارسی‌لاتک هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال پخش شدن فایل کامل نخواهد داشت.

۴.۲ زدن برچسب مناسب

به سوال‌های خود برچسب‌های مناسب بزنید. برچسب‌ها همان واژه‌های کلیدی سوال شما هستند. زدن برچسب مناسب، دنبال کردن و جستجوی سوال‌ها را برای دیگر کاربران آسان می‌کند. در حال حاضر، هر سوال باید حداقل یک و حداکثر پنج برچسب داشته باشد.

۳ جواب دادن به سوال‌ها

در هنگام جواب دادن به سوال‌ها، از لحن مناسب و صمیمانه استفاده کنید. الفاظ توهین‌آمیز یا تحقیرکننده به هیچ‌وجه تحمل نمی‌شود. مدیران سایت، مجاز هستند بخش یا تمام متنی را که خلاف شئونات است یا به هر نحوی با موضوع سایت مرتبط نیست را بدون اطلاّع کاربر حذف کند.

در این سایت، می‌توان در مورد سوال‌ها و جواب‌ها، نظر هم داد؛ بنابراین اگر به عنوان مثال، خواهان اطلاعات بیشتری از کاربر برای جواب دادن به سوالش هستید، به جای ارسال یک جواب، از گزینه «نظر» در زیر سوال‌ها استفاده کنید.

۴ بعد از پرسیدن سوال

از پرسیدن چندباره یک سوال و یا پرسیدن (دوباره) آن از طریق پیغام خصوصی و یا ای‌میل جداً خودداری کنید. این کار هیچ تأثیری در سریع‌تر رسیدن به جواب ندارد و علاوه بر این، برای کاربر رای منفی به همراه خواهد داشت.

به یاد داشته باشید که از بین جواب‌های دریافت‌شده، باید بهترین آن‌ها را با کلیک کردن روی علامت تیک خاکستری کنار آن‌ها انتخاب کنید. این کار باعث می‌شود که کاربران بعدی، مستقیم سراغ بهترین جواب بروند و دیگر وقت آن‌ها برای خواندن همه جواب‌ها تلف نشود.

برای تشکر از کاربر یا کاربرانی که به سوال‌های شما جواب داده‌اند، به جواب آن‌ها رای مثبت بدهید.

۵ نکات پایانی

  • گروه پارسی‌لاتک حسب صلاحدید مجاز به حذف یا ویرایش هر محتوای ارسالی به سایت است.
  • هر کاربر مجاز به داشتن و استفاده از یک حساب کاربری است.
  • تمام محتوای این سایت، سایت اصلی و ویکی متعلق به گروه پارسی‌لاتک است. استفاده از مطالب بدون ذکر منبع، مجاز نیست.
  • کاربرانی که در سایت، مرتکب سرقت علمی (plagiarism) می‌شوند، بار اول، تذکر دریافت خواهند کرد. بار دوم، حساب کاربری آن‌ها به مدت یک ماه مسدود و بار آخر، حساب کاربری آن‌ها به طور کامل حذف خواهد شد. بدیهی است که پست‌های این کاربران، پاک نخواهد شد.

فایل کمینه چیست؟

هنگام پرسیدن سوال‌ در این سایت و یا هر سایت دیگر مرتبط با لاتک، بهترین راه برای سریع رسیدن به جواب، پیوست کردن یک مثال می‌نیمم یا کمینه (minimum example) و در عین حال، قابل پردازش، به سوال پرسیده شده است که تا حد ممکن، خلاصه شده باشد.

اما چطور یک فایل کمینه بسازیم؟

فرض کنید یک فایل ۴۰۰ خطی دارید که بعد از اجرا با ۳ خطا (error) مواجه می‌شوید. برای اینکه این فایل، یک minimum example بشود، شروع به حذف کردن قسمت‌های اضافی می‌کنید و تا جایی ادامه می‌دهید که آن ۳ خطا، همچنان باقی بمانند. منظور از قسمت‌های اضافی، بسته‌ها یا دستورهایی هستند که هیچ نقشی در ایجاد خطا ندارند و باید حذف بشوند. بعد از اینکه، فایل‌ تا حد ممکن، خلاصه شد، آن را موقع پرسیدن سوال‌‌، به سوال‌ پیوست می‌کنید. از مزیت‌های این روش این است که دیگر کاربران، موقع دیدن سوال شما به راحتی و در کمترین زمان ممکن می‌توانند مشکل شما را تشخیص بدهند و برای حل مشکل راهنمایی کنند.

همچنین اگر در فایل تِک، کلاسی غیر از کلاس‌های استاندارد لاتک مانند article، book، report (و یا موارد دیگری مثل ieeetran‌) با دستور

\documentclass{mystyle}

فراخوانی شده باشد، باید فایل این کلاس که دارای پسوند cls است، نیز به سوال‌ پیوست شود. برای راحتی کار می‌توانید همه فایل‌ها را در یک پوشه قرار دهید، پوشه موردنظر را زیپ کنید و به سوال خود در سایت پیوست کنید.

...