۴۰ ٪ تخفیف برای خرید محصولات غیرفیزیکی فروشگاه پارسی‌لاتک با وارد کردن کد تخفیف kermanshah. مبلغ ۶۰ ٪ باقیمانده عيناً به زلزله‌زدگان اهدا می‌شود.
اولین بار است که به اینجا می‌آیید؟ راهنمای سایت را بخوانید!
Close Sidebar
وب‌سایت پرسش و پاسخ پارسی‌لاتک جایی برای پرسش و پاسخ درباره سیستم حروف‌چینی لاتک و بسته زی‌پرشین است. در اینجا می‌توانید سوال‌های خود را بپرسید و به سوال‌های دیگران پاسخ دهید.

محبوب‌ترین برچسب‌ها

رفع خطا جدول مراجع ریاضی‌نویسی شکل شماره‌گذاری xepersian فهرست مطالب منابع فونت bidi parsilatex تک‌لایو اسلاید پانویس زی‌پرشین بیب‌تک بیمر پاورقی نماد tikz ویرایشگر biditexmaker سربرگ هدر قالب bibtex رسم شکل واژه‌نامه اندازه فونت ارجاع‌دهی texstudio beamer ماتریس bidipresentation عنوان فصل رسم جدول عنوان شکل اسلاید فارسی فرمول‌نویسی حاشیه گراف زیرنویس شکل محیط قضیه اعمال نشدن تغییرات در پی‌دی‌اف حروف‌چینی کد رنگ عدم اجرا مکان شکل متن لاتین و فارسی tabriz_thesis شماره صفحه فارسی‌تک فهرست اشکال شماره فصل tikzpicture listings align فرمول خروجی بسته نیم‌فاصله فاصله‌گذاری enumerate itemize biditools texlive2015 سوال امتحانی فرمول چندضابطه‌ای نمودار نمایه شماره‌گذاری صفحات glossaries biditufte-book کپشن الگوریتم کادر texlive2016 تصویر شماره پاورقی فونت فارسی و انگلیسی پیوست‌ hyperref texmaker خطا دیاگرام چپ‌چینی فصل‌نویسی تنظیم جدول میک‌تک اندیس لاتک شماره فرمول تک لایو 2015 به‌روزرسانی بسته aimc46 lollipop سوال چهارگزینه‌ای کاما xindy iust-thesis ماکرونویسی جستجوی معکوس تورفتگی texworks subfigure پوستر فرمول طولانی multicol فهرست جداول pdf زیرنویس فاصله بین خطوط عنوان بخش حروف‌چینی چندستونی tex-programming قرآن میکروسافت ورد header winedt قالب پایان‌نامه آکولاد فلش شماره گذاری فاصله سطرها اعداد فارسی شکست خط صفر توخالی بیرون‌زدگی شمارنده فصل اوبونتو محیط ریاضی جایابی تصویر caption کمک مالی فاصله خطوط فهرست نمادها غلط‌گیری املایی kashida tabriz-thesis fancyhdr عکس پانویس پاراگرافی شماره قسمت شماره‌گذاری فرمول bidihl قالب کتاب پاراگراف‌بندی pgfplots وسط‌چینی افقی هایپرلینک الگوریتم‌ پیکان رسم کادر equation جدول افقی جداکننده قسمت رسم نمودار توابع فونت ایتالیک نوشتافت رسم گراف پانویس افقی algorithm2e فونت بولد بولد متلب tabular extrafootnotefeatures text baselineskip متن فارسی و انگلیسی tcolorbox فرمول چندخطی neveshtuft شکستن جدول بازیابی اطلاعات آپدیت texlive شعر ایتالیک cite زیرشکل لوگو sumatra bidipoem matlab eps xelatex fontspec texlive2014 شمارنده زیرنویس لاتین tex ltrfootnote computeautoilg نصب تک‌لایو متن دوستونه عنوان جدول عدم نمایش در خروجی xebaposter
2 نفر آنلاین
0 عضو و 2 مهمان در سایت حاضرند
بازدید امروز: 887
بازدید دیروز: 6548
بازدید کل: 3678319

رسم گراف ذوزنقه‌ای بین دو خط افقی

0 رای
67 بازدید

باسلام میخواستم گرافی که در فایل ضمیمه هست رو رسم کنم اما با دوتا مشکل روب رو شدم.
یک:اینکه نامگذاری های بالای خط افقی تا a10برام میاد مابقی خورده نمیشه،این اتفاق برای خط افقی پایین هم میوفته.
دو:اشکال ذوزنقه رو تونستم رسم کنم اما مشکل اینه که هر گوشه ذوزنقه دایره نشان دهنده راس در گراف ظاهر میشه.
میخواستم راهنماییم کنید که برای اینکه دایره ها نباشه باید چکار کنم.
باتشکر

فایل‌های پیوست
Untitled.png
IMG_20170210_190433_701.JPG
سوال شده 22 بهمن 1395 توسط nazanin_safari (5 امتیاز)
ویرایش شده 22 بهمن 1395 توسط وحید دامن‌افشان
فایل خروجی برنامه ای که نوشتم عکس اولیه است که دارای پسوند png می باشد
شما در صورت سوال فرمودید که شکل را رسم کردم، وقتی کسی تونسته رسم کنه یعنی ابتدائیات اون رو بلد هست در ثانی، قرار است ما خطایی یا اشتباهی از شما را برطرف کنیم و مشکل شما حل شود، آن هم از روی دوستی و میل به حل مشکل دوستی که مانند خودمان است، قرار نیست در هر سوال به دوستان کل لاتک را اموزش دهیم، اینکه در یک سوال تقاضای یک فایل کمینه داشته باشیم و اینکه شما دقیقا چه می خواهید فکر نکنم تقاضای زیادی باشد.

من نمی دونم شما چطوری از این فایل این خروجی را گرفتید، اما بزرگترین خطای این فایل این هست که حتی \begin{document} نداره.

حال از توجه شما به پیام ها ممنونم.
 درصورتی که بتوانم پاسخ سوال شما را خواهم داد.
ممنون از لطفتون.این فایل ی قسمت از فایل پایان نامه است به همین دلیل شاید اجرا شده

1 پاسخ

0 رای

با سلام

رسم قسمتی از شکل مورد نظر شما در زیر آمده است، می توانید با پیروی از روش استفاده شده در این پاسخ شکل خود را کامل کنید. با توجه به اینکه برای رسم ساده تر ذوزنقه ها مولفه x نقاط حروف گذاری شده کاربرد دارد، پیشنهاد می شود جداگانه مکان هر نقطه را تعیین کنید، البته برای سادگی در رسم و عدد گذاری از یک متغیر ثابت برای رسم این نقاط استفاده شده است.

\documentclass[a4paper,12pt]{report} 
\usepackage{tikz,amsmath}
\usepackage{xepersian} 
\settextfont{Yas}
\setdigitfont{Yas}
\begin{document}
\begin{figure}
\begin{tikzpicture}[scale=1,font=\small]%font command \tiny \scriptsize \footnotesize \small \normalsize
%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
\def\xa{0}
\def\ya{4.5}
\def\za{0.09}
\def\dis{0.4}
\draw[very thick] (0,4) -- (\textwidth,4) {};
\node at ({\xa+1*\dis},\ya){$a_3$ }; 
\node at  ({\xa+2*\dis},\ya){$a_1$};
\node at ({\xa+3*\dis},\ya){$a_2$ };
\node at ({\xa+4*\dis},\ya){$a_4$ };
\node at ({\xa+5*\dis},{\ya-\za}){$b_1$};
\node at (\xa+6*\dis,\ya){$a_5$};
\node at (\xa+7*\dis,{\ya-\za}){ $b_2$ };
\node at (\xa+8*\dis,{\ya-\za}){$b_3$};

%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
\def\xb{0}
\def\yb{-0.5}
\def\zb{0.09}
\draw[very thick] (0,0) -- (\textwidth,0){};
\node at ({\xb+1*\dis},\yb){$c_1$ }; 
\node at  ({\xb+2*\dis},\yb){$d_1$};
\node at ({\xb+3*\dis},\yb){$c_3$ };
\node at ({\xb+4*\dis},\yb){$c_2$ };
\node at ({\xb+5*\dis},{\yb-\zb}){$c_4$};
\node at (\xb+6*\dis,\yb){$d_2$};
\node at (\xb+7*\dis,{\yb-\zb}){ $c_6$ };
\node at (\xb+8*\dis,{\yb-\zb}){$d_3$};
%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
%Trapezius #1
\draw (0.1,3.85)--(\xa+8*\dis,3.85)--(\xa+8*\dis,0.3)--({\xa+3*\dis},0.3)--(0.1,3.85);

%Trapezius #2
\draw ({\xa+2*\dis},3.75)--({\xa+5*\dis},3.75)--({\xb+2*\dis},0.2)--({\xb+1*\dis},0.2)--({\xa+2*\dis},3.75);%x_a_1  x_b_1  x_d_1  x_c_1  x_a_1

%Trapezius #3
\draw ({\xa+3*\dis},3.2)--(\xa+7*\dis,3.2)--(\xb+6*\dis,0.1)--({\xb+4*\dis},0.1)--({\xa+3*\dis},3.2);%x_a_2 x_b_2  x_d_2  x_c_2  x_a_2
\end{tikzpicture}
\end{figure}
\end{document}

نتیجه اجرای کد بالا به صورت شکل زیر است:

enter image description here

پاسخ داده شده 25 بهمن 1395 توسط یوسف (1,630 امتیاز)
ویرایش شده 26 بهمن 1395 توسط یوسف
به پاسخ پرسش دقت بفرمایید:

کد موجود در این پاسخ را یک کد کمینه می گویند، این کد فقط آنچه موضوع سوال است را در بر می گیرد و مولفه اضافی ندارد، همچنین به تنهایی و بدون خطا قابل اجرا است. در صورتی که سوال محتوی چنین کدی باشد، پاسخ به آن بسیار ساده تر خواهد بود و مقدار کمتری از وقت پاسخ دهنده را می گیرد و پرسش کننده زودتر به پاسخ سوال خود می رسد.

از شما در خواست می کنم پیش از پرسیدن سوال جدید دو قسمت راهنما و قوانین سایت را مطالعه بفرمایید.
تشکر.واقعا ممنونم.
در صورتی که پاسخ داده شده پاسخ مورد نظر شما است، لطفا تیک کنار پاسخ (سمت راست پاسخ) را بزنید تا پرسش شما از لیست پرسش های بدون پاسخ دلخواه بیرون بیاید.
عالی بود متشکرم
عذر میخوام طول خطی که زیر اندیسها نوشته شده چجوری افزایش بدم.چون وفتی همه اندیس هارو مینویسم طول خط کوتاه است
طول این خط به اندازه طول صفحه است و بزرگتر کردن آن موجب می شود شکل از حاشیه بیرون بزند. شما می توانید با تغییر متغیر dis که در ویرایش پاسخ به آن اضافه شد، حروف اندیس دار را به هم نزدیک تر کنید. علاوه بر این با استفاده از دستورهای مربوط به اندازه فونت مانند \small در ابتدای محیط tikz و با دستور font  می توانید اندازه نوشته ها را کوچکتر کنید تا نوشته ها در تصویر جای بگیرند. دستورات دیگر هم به صورت توضیحات در همان خط نوشته شده است.
...