اولین بار است که به اینجا می‌آیید؟ راهنمای سایت را بخوانید!
Close Sidebar
وب‌سایت پرسش و پاسخ پارسی‌لاتک جایی برای پرسش و پاسخ درباره سیستم حروف‌چینی لاتک و بسته زی‌پرشین است. در اینجا می‌توانید سوال‌های خود را بپرسید و به سوال‌های دیگران پاسخ دهید.

محبوب‌ترین برچسب‌ها

جدول رفع خطا ریاضی‌نویسی مراجع شکل شماره‌گذاری xepersian فهرست مطالب منابع فونت bidi اسلاید parsilatex تک‌لایو زی‌پرشین پانویس بیمر پاورقی بیب‌تک ویرایشگر biditexmaker tikz نماد bibtex قالب سربرگ واژه‌نامه رسم شکل هدر اندازه فونت ماتریس ارجاع‌دهی texstudio bidipresentation beamer رسم جدول اسلاید فارسی عنوان فصل عنوان شکل محیط قضیه گراف حاشیه زیرنویس شکل رنگ عدم اجرا مکان شکل اعمال نشدن تغییرات در پی‌دی‌اف tabriz_thesis متن لاتین و فارسی حروف‌چینی کد شماره صفحه فرمول فرمول‌نویسی فارسی‌تک فهرست اشکال tikzpicture خروجی فاصله‌گذاری listings align enumerate شماره فصل نیم‌فاصله itemize texlive2015 فرمول چندضابطه‌ای بسته شماره‌گذاری صفحات glossaries biditufte-book سوال امتحانی تصویر نمایه texlive2016 texmaker نمودار کادر پیوست‌ دیاگرام کپشن خطا فصل‌نویسی تنظیم جدول hyperref الگوریتم شماره پاورقی تک لایو 2015 aimc46 فونت فارسی و انگلیسی کاما اندیس iust-thesis میک‌تک سوال چهارگزینه‌ای لاتک فرمول طولانی lollipop xindy چپ‌چینی جستجوی معکوس تورفتگی subfigure پوستر به‌روزرسانی بسته حروف‌چینی چندستونی multicol میکروسافت ورد winedt قالب پایان‌نامه آکولاد عنوان بخش شماره گذاری اعداد فارسی صفر توخالی بیرون‌زدگی شمارنده فصل header فهرست جداول فلش جایابی تصویر texworks caption زیرنویس فاصله بین خطوط فاصله سطرها شکست خط فاصله خطوط فهرست نمادها kashida tabriz-thesis biditools محیط ریاضی pdf پانویس پاراگرافی شماره فرمول شماره‌گذاری فرمول bidihl کمک مالی الگوریتم‌ قرآن اوبونتو ماکرونویسی پیکان equation جدول افقی fancyhdr عکس جداکننده رسم نمودار توابع فونت ایتالیک نوشتافت رسم گراف قالب کتاب پانویس افقی پاراگراف‌بندی وسط‌چینی افقی فونت بولد رسم کادر بولد متلب tabular extrafootnotefeatures text baselineskip شماره قسمت فرمول چندخطی neveshtuft شکستن جدول tex-programming بازیابی اطلاعات آپدیت texlive algorithm2e غلط‌گیری املایی ایتالیک لوگو sumatra bidipoem matlab eps xelatex texlive2014 زیرنویس لاتین computeautoilg متن دوستونه متن فارسی و انگلیسی xebaposter نمونه اسلاید. خطا یابی خطا در اجرا tcolorbox متن دو ستونه اجرا نشدن فایل هایپرلینک rsync یال شعر cite اندازه قلم font todonotes فرمول بولد
2 نفر آنلاین
0 عضو و 2 مهمان در سایت حاضرند
بازدید امروز: 5134
بازدید دیروز: 4946
بازدید کل: 2920795

رسم گراف ذوزنقه‌ای بین دو خط افقی

0 رای
65 بازدید

باسلام میخواستم گرافی که در فایل ضمیمه هست رو رسم کنم اما با دوتا مشکل روب رو شدم.
یک:اینکه نامگذاری های بالای خط افقی تا a10برام میاد مابقی خورده نمیشه،این اتفاق برای خط افقی پایین هم میوفته.
دو:اشکال ذوزنقه رو تونستم رسم کنم اما مشکل اینه که هر گوشه ذوزنقه دایره نشان دهنده راس در گراف ظاهر میشه.
میخواستم راهنماییم کنید که برای اینکه دایره ها نباشه باید چکار کنم.
باتشکر

فایل‌های پیوست
Untitled.png
IMG_20170210_190433_701.JPG
سوال شده 22 بهمن 1395 توسط nazanin_safari (5 امتیاز)
ویرایش شده 22 بهمن 1395 توسط وحید دامن‌افشان
فایل خروجی برنامه ای که نوشتم عکس اولیه است که دارای پسوند png می باشد
شما در صورت سوال فرمودید که شکل را رسم کردم، وقتی کسی تونسته رسم کنه یعنی ابتدائیات اون رو بلد هست در ثانی، قرار است ما خطایی یا اشتباهی از شما را برطرف کنیم و مشکل شما حل شود، آن هم از روی دوستی و میل به حل مشکل دوستی که مانند خودمان است، قرار نیست در هر سوال به دوستان کل لاتک را اموزش دهیم، اینکه در یک سوال تقاضای یک فایل کمینه داشته باشیم و اینکه شما دقیقا چه می خواهید فکر نکنم تقاضای زیادی باشد.

من نمی دونم شما چطوری از این فایل این خروجی را گرفتید، اما بزرگترین خطای این فایل این هست که حتی \begin{document} نداره.

حال از توجه شما به پیام ها ممنونم.
 درصورتی که بتوانم پاسخ سوال شما را خواهم داد.
ممنون از لطفتون.این فایل ی قسمت از فایل پایان نامه است به همین دلیل شاید اجرا شده

1 پاسخ

0 رای

با سلام

رسم قسمتی از شکل مورد نظر شما در زیر آمده است، می توانید با پیروی از روش استفاده شده در این پاسخ شکل خود را کامل کنید. با توجه به اینکه برای رسم ساده تر ذوزنقه ها مولفه x نقاط حروف گذاری شده کاربرد دارد، پیشنهاد می شود جداگانه مکان هر نقطه را تعیین کنید، البته برای سادگی در رسم و عدد گذاری از یک متغیر ثابت برای رسم این نقاط استفاده شده است.

\documentclass[a4paper,12pt]{report} 
\usepackage{tikz,amsmath}
\usepackage{xepersian} 
\settextfont{Yas}
\setdigitfont{Yas}
\begin{document}
\begin{figure}
\begin{tikzpicture}[scale=1,font=\small]%font command \tiny \scriptsize \footnotesize \small \normalsize
%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
\def\xa{0}
\def\ya{4.5}
\def\za{0.09}
\def\dis{0.4}
\draw[very thick] (0,4) -- (\textwidth,4) {};
\node at ({\xa+1*\dis},\ya){$a_3$ }; 
\node at  ({\xa+2*\dis},\ya){$a_1$};
\node at ({\xa+3*\dis},\ya){$a_2$ };
\node at ({\xa+4*\dis},\ya){$a_4$ };
\node at ({\xa+5*\dis},{\ya-\za}){$b_1$};
\node at (\xa+6*\dis,\ya){$a_5$};
\node at (\xa+7*\dis,{\ya-\za}){ $b_2$ };
\node at (\xa+8*\dis,{\ya-\za}){$b_3$};

%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
\def\xb{0}
\def\yb{-0.5}
\def\zb{0.09}
\draw[very thick] (0,0) -- (\textwidth,0){};
\node at ({\xb+1*\dis},\yb){$c_1$ }; 
\node at  ({\xb+2*\dis},\yb){$d_1$};
\node at ({\xb+3*\dis},\yb){$c_3$ };
\node at ({\xb+4*\dis},\yb){$c_2$ };
\node at ({\xb+5*\dis},{\yb-\zb}){$c_4$};
\node at (\xb+6*\dis,\yb){$d_2$};
\node at (\xb+7*\dis,{\yb-\zb}){ $c_6$ };
\node at (\xb+8*\dis,{\yb-\zb}){$d_3$};
%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
%Trapezius #1
\draw (0.1,3.85)--(\xa+8*\dis,3.85)--(\xa+8*\dis,0.3)--({\xa+3*\dis},0.3)--(0.1,3.85);

%Trapezius #2
\draw ({\xa+2*\dis},3.75)--({\xa+5*\dis},3.75)--({\xb+2*\dis},0.2)--({\xb+1*\dis},0.2)--({\xa+2*\dis},3.75);%x_a_1  x_b_1  x_d_1  x_c_1  x_a_1

%Trapezius #3
\draw ({\xa+3*\dis},3.2)--(\xa+7*\dis,3.2)--(\xb+6*\dis,0.1)--({\xb+4*\dis},0.1)--({\xa+3*\dis},3.2);%x_a_2 x_b_2  x_d_2  x_c_2  x_a_2
\end{tikzpicture}
\end{figure}
\end{document}

نتیجه اجرای کد بالا به صورت شکل زیر است:

enter image description here

پاسخ داده شده 25 بهمن 1395 توسط یوسف (1,630 امتیاز)
ویرایش شده 26 بهمن 1395 توسط یوسف
به پاسخ پرسش دقت بفرمایید:

کد موجود در این پاسخ را یک کد کمینه می گویند، این کد فقط آنچه موضوع سوال است را در بر می گیرد و مولفه اضافی ندارد، همچنین به تنهایی و بدون خطا قابل اجرا است. در صورتی که سوال محتوی چنین کدی باشد، پاسخ به آن بسیار ساده تر خواهد بود و مقدار کمتری از وقت پاسخ دهنده را می گیرد و پرسش کننده زودتر به پاسخ سوال خود می رسد.

از شما در خواست می کنم پیش از پرسیدن سوال جدید دو قسمت راهنما و قوانین سایت را مطالعه بفرمایید.
تشکر.واقعا ممنونم.
در صورتی که پاسخ داده شده پاسخ مورد نظر شما است، لطفا تیک کنار پاسخ (سمت راست پاسخ) را بزنید تا پرسش شما از لیست پرسش های بدون پاسخ دلخواه بیرون بیاید.
عالی بود متشکرم
عذر میخوام طول خطی که زیر اندیسها نوشته شده چجوری افزایش بدم.چون وفتی همه اندیس هارو مینویسم طول خط کوتاه است
طول این خط به اندازه طول صفحه است و بزرگتر کردن آن موجب می شود شکل از حاشیه بیرون بزند. شما می توانید با تغییر متغیر dis که در ویرایش پاسخ به آن اضافه شد، حروف اندیس دار را به هم نزدیک تر کنید. علاوه بر این با استفاده از دستورهای مربوط به اندازه فونت مانند \small در ابتدای محیط tikz و با دستور font  می توانید اندازه نوشته ها را کوچکتر کنید تا نوشته ها در تصویر جای بگیرند. دستورات دیگر هم به صورت توضیحات در همان خط نوشته شده است.
...