اولین بار است که به اینجا می‌آیید؟ راهنمای سایت را بخوانید!
Close Sidebar
وب‌سایت پرسش و پاسخ پارسی‌لاتک جایی برای پرسش و پاسخ درباره سیستم حروف‌چینی لاتک و بسته زی‌پرشین است. در اینجا می‌توانید سوال‌های خود را بپرسید و به سوال‌های دیگران پاسخ دهید.

محبوب‌ترین برچسب‌ها

جدول رفع خطا ریاضی‌نویسی مراجع شکل شماره‌گذاری xepersian فهرست مطالب منابع فونت bidi parsilatex اسلاید تک‌لایو پانویس زی‌پرشین بیب‌تک پاورقی بیمر tikz ویرایشگر نماد biditexmaker سربرگ قالب bibtex هدر رسم شکل واژه‌نامه اندازه فونت texstudio ارجاع‌دهی ماتریس bidipresentation beamer رسم جدول عنوان فصل عنوان شکل اسلاید فارسی حاشیه گراف فرمول‌نویسی زیرنویس شکل محیط قضیه اعمال نشدن تغییرات در پی‌دی‌اف حروف‌چینی کد رنگ عدم اجرا مکان شکل متن لاتین و فارسی tabriz_thesis فارسی‌تک شماره صفحه فهرست اشکال listings align فرمول شماره فصل tikzpicture خروجی نیم‌فاصله فاصله‌گذاری enumerate itemize texlive2015 فرمول چندضابطه‌ای نمودار بسته شماره‌گذاری صفحات glossaries biditufte-book سوال امتحانی کپشن تصویر الگوریتم کادر نمایه texlive2016 پیوست‌ hyperref texmaker شماره پاورقی خطا فونت فارسی و انگلیسی دیاگرام چپ‌چینی فصل‌نویسی تنظیم جدول لاتک تک لایو 2015 aimc46 میک‌تک سوال چهارگزینه‌ای کاما اندیس به‌روزرسانی بسته iust-thesis تورفتگی پوستر فرمول طولانی lollipop xindy multicol فهرست جداول جستجوی معکوس texworks subfigure زیرنویس فاصله بین خطوط حروف‌چینی چندستونی میکروسافت ورد header winedt ماکرونویسی قالب پایان‌نامه آکولاد شماره فرمول عنوان بخش شماره گذاری فاصله سطرها اعداد فارسی شکست خط صفر توخالی بیرون‌زدگی شمارنده فصل biditools فلش جایابی تصویر caption pdf فاصله خطوط فهرست نمادها قرآن غلط‌گیری املایی kashida tabriz-thesis محیط ریاضی پانویس پاراگرافی شماره‌گذاری فرمول bidihl کمک مالی قالب کتاب هایپرلینک الگوریتم‌ اوبونتو پیکان equation جدول افقی fancyhdr عکس جداکننده شماره قسمت رسم نمودار توابع فونت ایتالیک نوشتافت tex-programming رسم گراف پانویس افقی پاراگراف‌بندی pgfplots وسط‌چینی افقی فونت بولد رسم کادر بولد متلب tabular extrafootnotefeatures text baselineskip متن فارسی و انگلیسی tcolorbox فرمول چندخطی neveshtuft شکستن جدول بازیابی اطلاعات آپدیت texlive algorithm2e شعر ایتالیک لوگو sumatra bidipoem matlab eps xelatex fontspec texlive2014 زیرنویس لاتین computeautoilg نصب تک‌لایو متن دوستونه عنوان جدول عدم نمایش در خروجی xebaposter نمونه اسلاید. خطا یابی خطا در اجرا متن دو ستونه اجرا نشدن فایل rsync یال
4 نفر آنلاین
1 عضو و 3 مهمان در سایت حاضرند
بازدید امروز: 2041
بازدید دیروز: 4130
بازدید کل: 3265979

رسم گراف ذوزنقه‌ای بین دو خط افقی

0 رای
66 بازدید

باسلام میخواستم گرافی که در فایل ضمیمه هست رو رسم کنم اما با دوتا مشکل روب رو شدم.
یک:اینکه نامگذاری های بالای خط افقی تا a10برام میاد مابقی خورده نمیشه،این اتفاق برای خط افقی پایین هم میوفته.
دو:اشکال ذوزنقه رو تونستم رسم کنم اما مشکل اینه که هر گوشه ذوزنقه دایره نشان دهنده راس در گراف ظاهر میشه.
میخواستم راهنماییم کنید که برای اینکه دایره ها نباشه باید چکار کنم.
باتشکر

فایل‌های پیوست
Untitled.png
IMG_20170210_190433_701.JPG
سوال شده 22 بهمن 1395 توسط nazanin_safari (5 امتیاز)
ویرایش شده 22 بهمن 1395 توسط وحید دامن‌افشان
فایل خروجی برنامه ای که نوشتم عکس اولیه است که دارای پسوند png می باشد
شما در صورت سوال فرمودید که شکل را رسم کردم، وقتی کسی تونسته رسم کنه یعنی ابتدائیات اون رو بلد هست در ثانی، قرار است ما خطایی یا اشتباهی از شما را برطرف کنیم و مشکل شما حل شود، آن هم از روی دوستی و میل به حل مشکل دوستی که مانند خودمان است، قرار نیست در هر سوال به دوستان کل لاتک را اموزش دهیم، اینکه در یک سوال تقاضای یک فایل کمینه داشته باشیم و اینکه شما دقیقا چه می خواهید فکر نکنم تقاضای زیادی باشد.

من نمی دونم شما چطوری از این فایل این خروجی را گرفتید، اما بزرگترین خطای این فایل این هست که حتی \begin{document} نداره.

حال از توجه شما به پیام ها ممنونم.
 درصورتی که بتوانم پاسخ سوال شما را خواهم داد.
ممنون از لطفتون.این فایل ی قسمت از فایل پایان نامه است به همین دلیل شاید اجرا شده

1 پاسخ

0 رای

با سلام

رسم قسمتی از شکل مورد نظر شما در زیر آمده است، می توانید با پیروی از روش استفاده شده در این پاسخ شکل خود را کامل کنید. با توجه به اینکه برای رسم ساده تر ذوزنقه ها مولفه x نقاط حروف گذاری شده کاربرد دارد، پیشنهاد می شود جداگانه مکان هر نقطه را تعیین کنید، البته برای سادگی در رسم و عدد گذاری از یک متغیر ثابت برای رسم این نقاط استفاده شده است.

\documentclass[a4paper,12pt]{report} 
\usepackage{tikz,amsmath}
\usepackage{xepersian} 
\settextfont{Yas}
\setdigitfont{Yas}
\begin{document}
\begin{figure}
\begin{tikzpicture}[scale=1,font=\small]%font command \tiny \scriptsize \footnotesize \small \normalsize
%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
\def\xa{0}
\def\ya{4.5}
\def\za{0.09}
\def\dis{0.4}
\draw[very thick] (0,4) -- (\textwidth,4) {};
\node at ({\xa+1*\dis},\ya){$a_3$ }; 
\node at  ({\xa+2*\dis},\ya){$a_1$};
\node at ({\xa+3*\dis},\ya){$a_2$ };
\node at ({\xa+4*\dis},\ya){$a_4$ };
\node at ({\xa+5*\dis},{\ya-\za}){$b_1$};
\node at (\xa+6*\dis,\ya){$a_5$};
\node at (\xa+7*\dis,{\ya-\za}){ $b_2$ };
\node at (\xa+8*\dis,{\ya-\za}){$b_3$};

%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
\def\xb{0}
\def\yb{-0.5}
\def\zb{0.09}
\draw[very thick] (0,0) -- (\textwidth,0){};
\node at ({\xb+1*\dis},\yb){$c_1$ }; 
\node at  ({\xb+2*\dis},\yb){$d_1$};
\node at ({\xb+3*\dis},\yb){$c_3$ };
\node at ({\xb+4*\dis},\yb){$c_2$ };
\node at ({\xb+5*\dis},{\yb-\zb}){$c_4$};
\node at (\xb+6*\dis,\yb){$d_2$};
\node at (\xb+7*\dis,{\yb-\zb}){ $c_6$ };
\node at (\xb+8*\dis,{\yb-\zb}){$d_3$};
%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
%Trapezius #1
\draw (0.1,3.85)--(\xa+8*\dis,3.85)--(\xa+8*\dis,0.3)--({\xa+3*\dis},0.3)--(0.1,3.85);

%Trapezius #2
\draw ({\xa+2*\dis},3.75)--({\xa+5*\dis},3.75)--({\xb+2*\dis},0.2)--({\xb+1*\dis},0.2)--({\xa+2*\dis},3.75);%x_a_1  x_b_1  x_d_1  x_c_1  x_a_1

%Trapezius #3
\draw ({\xa+3*\dis},3.2)--(\xa+7*\dis,3.2)--(\xb+6*\dis,0.1)--({\xb+4*\dis},0.1)--({\xa+3*\dis},3.2);%x_a_2 x_b_2  x_d_2  x_c_2  x_a_2
\end{tikzpicture}
\end{figure}
\end{document}

نتیجه اجرای کد بالا به صورت شکل زیر است:

enter image description here

پاسخ داده شده 25 بهمن 1395 توسط یوسف (1,630 امتیاز)
ویرایش شده 26 بهمن 1395 توسط یوسف
به پاسخ پرسش دقت بفرمایید:

کد موجود در این پاسخ را یک کد کمینه می گویند، این کد فقط آنچه موضوع سوال است را در بر می گیرد و مولفه اضافی ندارد، همچنین به تنهایی و بدون خطا قابل اجرا است. در صورتی که سوال محتوی چنین کدی باشد، پاسخ به آن بسیار ساده تر خواهد بود و مقدار کمتری از وقت پاسخ دهنده را می گیرد و پرسش کننده زودتر به پاسخ سوال خود می رسد.

از شما در خواست می کنم پیش از پرسیدن سوال جدید دو قسمت راهنما و قوانین سایت را مطالعه بفرمایید.
تشکر.واقعا ممنونم.
در صورتی که پاسخ داده شده پاسخ مورد نظر شما است، لطفا تیک کنار پاسخ (سمت راست پاسخ) را بزنید تا پرسش شما از لیست پرسش های بدون پاسخ دلخواه بیرون بیاید.
عالی بود متشکرم
عذر میخوام طول خطی که زیر اندیسها نوشته شده چجوری افزایش بدم.چون وفتی همه اندیس هارو مینویسم طول خط کوتاه است
طول این خط به اندازه طول صفحه است و بزرگتر کردن آن موجب می شود شکل از حاشیه بیرون بزند. شما می توانید با تغییر متغیر dis که در ویرایش پاسخ به آن اضافه شد، حروف اندیس دار را به هم نزدیک تر کنید. علاوه بر این با استفاده از دستورهای مربوط به اندازه فونت مانند \small در ابتدای محیط tikz و با دستور font  می توانید اندازه نوشته ها را کوچکتر کنید تا نوشته ها در تصویر جای بگیرند. دستورات دیگر هم به صورت توضیحات در همان خط نوشته شده است.
...