اولین بار است که به اینجا می‌آیید؟ راهنمای سایت را بخوانید!
Close Sidebar
وب‌سایت پرسش و پاسخ پارسی‌لاتک جایی برای پرسش و پاسخ درباره سیستم حروف‌چینی لاتک و بسته زی‌پرشین است. در اینجا می‌توانید سوال‌های خود را بپرسید و به سوال‌های دیگران پاسخ دهید.

محبوب‌ترین برچسب‌ها

رفع خطا جدول مراجع ریاضی‌نویسی شکل شماره‌گذاری xepersian فهرست مطالب منابع فونت bidi parsilatex اسلاید تک‌لایو پانویس زی‌پرشین بیب‌تک بیمر پاورقی نماد tikz ویرایشگر biditexmaker سربرگ هدر قالب bibtex رسم شکل واژه‌نامه اندازه فونت beamer ارجاع‌دهی texstudio ماتریس bidipresentation رسم جدول عنوان فصل عنوان شکل اسلاید فارسی فرمول‌نویسی حاشیه گراف محیط قضیه زیرنویس شکل حروف‌چینی کد اعمال نشدن تغییرات در پی‌دی‌اف رنگ عدم اجرا مکان شکل متن لاتین و فارسی شماره صفحه شماره فصل tabriz_thesis فارسی‌تک فهرست اشکال tikzpicture listings align فرمول enumerate خروجی بسته نیم‌فاصله فاصله‌گذاری itemize biditools texlive2015 biditufte-book سوال امتحانی فرمول چندضابطه‌ای نمودار کادر نمایه شماره‌گذاری صفحات glossaries کپشن الگوریتم texlive2016 فونت فارسی و انگلیسی تصویر شماره پاورقی پیوست‌ hyperref texmaker خطا دیاگرام lollipop چپ‌چینی فصل‌نویسی تنظیم جدول میک‌تک اندیس لاتک شماره فرمول تک لایو 2015 به‌روزرسانی بسته aimc46 ماکرونویسی سوال چهارگزینه‌ای کاما xindy iust-thesis جستجوی معکوس تورفتگی texworks subfigure فاصله بین خطوط پوستر حروف‌چینی چندستونی فرمول طولانی multicol فهرست جداول pdf زیرنویس عنوان بخش اعداد فارسی tex-programming قرآن میکروسافت ورد header winedt قالب پایان‌نامه آکولاد فلش فاصله سطرها نوشتافت شکست خط صفر توخالی بیرون‌زدگی شمارنده فصل اوبونتو tabriz-thesis محیط ریاضی جایابی تصویر caption شماره گذاری کمک مالی فاصله خطوط فهرست نمادها غلط‌گیری املایی kashida رسم کادر fancyhdr عکس شمارنده پانویس پاراگرافی شماره قسمت شماره‌گذاری فرمول bidihl neveshtuft قالب کتاب پاراگراف‌بندی pgfplots وسط‌چینی افقی هایپرلینک الگوریتم‌ پیکان equation جدول افقی جداکننده قسمت رسم نمودار توابع فونت ایتالیک شکستن جدول رسم گراف پانویس افقی فونت اعداد algorithm2e فونت بولد بولد متلب tabular extrafootnotefeatures text baselineskip computeautoilg نصب تک‌لایو متن فارسی و انگلیسی tcolorbox فرمول چندخطی بازیابی اطلاعات آپدیت texlive شعر ایتالیک cite زیرشکل لوگو قاب sumatra bidipoem matlab eps xelatex fontspec texlive2014 قلم زیرنویس لاتین tex ltrfootnote جدول طولانی
7 نفر آنلاین
0 عضو و 7 مهمان در سایت حاضرند
بازدید امروز: 7071
بازدید دیروز: 6281
بازدید کل: 3807403

چه تغییری در نسخه 17.6 بسته زی‌پرشین صورت گرفته است؟

0 رای
82 بازدید

چه تغییری در نسخه 17.6 بسته زی‌پرشین صورت گرفته است؟ چگونه می‌توان فاصله خط کرسی مناسب بصورت خودکار تعیین کرد؟

سوال شده 2 اسفند 1395 توسط وفا (18,738 امتیاز)

1 پاسخ

+3 رای
 
بهترین پاسخ

در این نسخه دستوری به نام \computeautoilg تعریف شده است که فاصله خط کرسی مناسب را انتخاب می‌کند. ilg مخفف interline glue می‌باشد.

این دستور نویسه‌های محدوده عربی را یکی یکی داخل یک کادر قرار می‌دهد و هر بار عمق و ارتفاع کادر را به بیشترین مقدار بروز می‌کند. پس از انجام این کار، اگر \baselineskip کمتر از جمع بیشینه عمق و بیشینه ارتفاع کادر باشد آنگاه جمع بیشینه عمق و بیشینه ارتفاع کادر را تقسیم بر \baselineskip می‌کند و حاصل یک عدد حقیقی است. سپس مقدار \baselineskip را برابر با جمع بیشینه عمق و بیشینه ارتفاع کادر می‌کند. برای این کار عدد حقیقی بدست آمده را به عنوان آرگومان دستور \linespread به کار می‌برد. در این صورت در فایل .log اطلاعاتی همانند زیر نوشته می‌شود:

Package xepersian Info: character with height+depth greater than current baseli
neskip found in font on input line 5.
Package xepersian Info: baselineskip changed to that height+depth! on input lin
e 5.

بدیهی است که اگر بخواهید اثر دستور \computeautoilg را خنثی کنید کافی است مقدار پیش‌فرض \baselineskip را بدهید:

\linespread{1}
\selectfont

این دستور نسخه بهینه شده فایلی است که چند سال پیش در سایت پارسی‌لاتک قرار داده بودم.

یک نمونه

\baselineskip پیش‌فرض لاتک بدون تغییر در مقدار \baselineskip:

\documentclass[a4paper,12pt]{article}
\usepackage{ptext}
\usepackage{xepersian}
\settextfont{Yas}
\begin{document}
\ptext
\end{document}

enter image description here

محاسبه \baselineskip بصورت خودکار و پویا:

\documentclass[a4paper,12pt]{article}
\usepackage{ptext}
\usepackage{xepersian}
\settextfont{Yas}
\computeautoilg
\begin{document}
\ptext
\end{document}

enter image description here

پاسخ داده شده 2 اسفند 1395 توسط وفا (18,738 امتیاز)
ویرایش شده 2 اسفند 1395 توسط وفا
درود
سپاس فراوان و خداقوت.
۱- آیا بهتر نیست این گزینه به صورت پیش‌فرض در زی‌پرشین فعال باشد و نیاز به صدور دستور computeautoilg نباشد؟
۲- من فعلا این بروزرسانی را ندارم. آیا هیچ یک از دوستان متنی را با این شیوه حروف‌چینی کرده‌اند که خروجی آنرا در اینجا قرار دهند؟
در مورد پرسش نخست شما من نظرم برای این است که این محاسبه بصورت یک دستور در اختیار کاربر قرار گیرد و برای آن دو دلیل دارم.

دلیل نخست این است که این دستور فاصله خط کرسی را بصورت خودکار و پویا محاسبه می‌کند. ممکن است در چندین جای متن بخواهیم با قلم‌های مختلف، اندازه قلم‌های مختلف فاصله خط کرسی را بصورت خودکار و پویا محاسبه کنیم. اگر این بصورت پیش‌فرض استفاده شود تنها می‌توان یک بار این محاسبه را انجام داد اما از آن‌جایی که این دستور در هر جا که استفاده شود فاصله خط کرسی را بصورت خودکار و پویا محاسبه می‌کند.

دلیل دوم این است که (همانطور که در پاسخ به آن اشاره شد) همه نویسه‌های محدوده عربی (۲۵۵ نویسه) را برای تعیین بیشترین ارتفاع و عمق مقایسه می‌کند. اگر کامپیوتر شما دارای منابع زیادی نباشد زمان پردازش کند خواهد بود بنابراین افرادی که کامپیوتر کند دارند شاید ترجیح می‌دهند که فاصله خط کرسی را بصورت دستی تنظیم کنند تا اینکه مجبور باشند زمان بیشتری برای پردازش اسنادشان با داشتن فاصله خط کرسی خودکار داشته باشند.

در مورد پرسش دو، پاسخم را ویرایش می‌کنم.
@  محمود امین‌طوسی
اینکه فرمودین:
«۲- من فعلا این بروزرسانی را ندارم. آیا هیچ یک از دوستان متنی را با این شیوه حروف‌چینی کرده‌اند که خروجی آنرا در اینجا قرار دهند؟»
چه فایلی رو تست کنم؟
متشکرم. مثلا متن موجود در پاسخ دوم پرسش http://qa.parsilatex.com/24089.
@وفا: با سپاس از پاسخ شما.
من ابتدا پاسخ آقای صفی‌اقدم را دیدم بعد متوجه پاسخ شما شدم.
آیا اگر این دستور در ابتدای یک سند بزرگ مانند مانند پایان‌نامه قرار گیرد، محاسبات مربوطه برای کل پایان‌نامه صورت می‌گیرد، یا فقط برای پاراگراف بعد از دستور یا به تعداد نویسه‌ها؟
اگر به تعداد نویسه‌ها باشد که نباید زمان زیادی بگیرد.
اگر این دستور در ابتدای یک سند بزرگ مانند مانند پایان‌نامه قرار گیرد، محاسبات مربوطه برای کل پایان‌نامه صورت می‌گیرد زیرا که از دستور \linespread استفاده می‌کند که بصورت داخلی توسط لاتک در همه جا تأثیر دارد.

من می‌توانم به راحتی کاری کنم که دستور \computeilg بصورت خودکار و بدون نیاز داشتن به استفاده توسط کاربر اعمال شود. برای این کار می‌توان کد داخلی لاتک را تغییر داد و هر جا که دستور \baselinestretch قرار دارد این محاسبات را انجام داد اما هر باری که قلم یا اندازه قلم تغییر کند، این محاسبات انجام می‌شود و اگر ۱۰ بار قلم یا اندازه قلم را تغییر دهید پس ۲۵۵۰ بار این مقایسه انجام می‌شود.

در حال حاضر من هدفم دریافت بازخورد از این دستور است. در نسخه بعد احتمالاً آن را بصورت کاملاً خودکار (بدون استفاده از خود دستور) خواهم کرد البته باز هم گزینه‌ای باید باشد که به کاربر انتخاب بدهد که این نحوه تغییر خودکار فاصله خط کرسی را خاموش و روشن کند.
...