پذیرش تبلیغات در سایت پرسش و پاسخ پارسی‌لاتک--> شرایط پلن‌ها و قیمت
اولین بار است که به اینجا می‌آیید؟ راهنمای سایت را بخوانید!
Close Sidebar
وب‌سایت پرسش و پاسخ پارسی‌لاتک جایی برای پرسش و پاسخ درباره سیستم حروف‌چینی لاتک و بسته زی‌پرشین است. در اینجا می‌توانید سوال‌های خود را بپرسید و به سوال‌های دیگران پاسخ دهید.

محبوب‌ترین برچسب‌ها

رفع خطا جدول مراجع ریاضی‌نویسی شکل xepersian شماره‌گذاری فهرست مطالب منابع فونت bidi parsilatex تک‌لایو اسلاید پانویس زی‌پرشین بیمر بیب‌تک پاورقی نماد tikz biditexmaker ویرایشگر سربرگ هدر bibtex قالب رسم شکل واژه‌نامه texstudio ارجاع‌دهی اندازه فونت beamer ماتریس bidipresentation رسم جدول عنوان فصل عنوان شکل اسلاید فارسی حاشیه فرمول‌نویسی گراف محیط قضیه زیرنویس شکل حروف‌چینی کد اعمال نشدن تغییرات در پی‌دی‌اف عدم اجرا متن لاتین و فارسی رنگ مکان شکل شماره صفحه شماره فصل tabriz_thesis فارسی‌تک align نیم‌فاصله فهرست اشکال listings tikzpicture بسته فرمول enumerate خروجی فاصله‌گذاری itemize نمایه biditools کادر texlive2015 biditufte-book سوال امتحانی فرمول چندضابطه‌ای نمودار شماره‌گذاری صفحات glossaries فونت فارسی و انگلیسی کپشن texmaker الگوریتم texlive2016 hyperref تصویر شماره پاورقی خطا پیوست‌ دیاگرام lollipop چپ‌چینی فصل‌نویسی تنظیم جدول ماکرونویسی میک‌تک subfigure اندیس لاتک شماره فرمول فاصله بین خطوط تک لایو 2015 به‌روزرسانی بسته aimc46 kashida سوال چهارگزینه‌ای texworks کاما حروف‌چینی چندستونی xindy iust-thesis قالب پایان‌نامه جستجوی معکوس تورفتگی پوستر فرمول طولانی tex-programming قرآن multicol فهرست جداول pdf زیرنویس عنوان بخش فاصله سطرها اعداد فارسی میکروسافت ورد header winedt آکولاد فلش نوشتافت شکست خط صفر توخالی کمک مالی بیرون‌زدگی شمارنده فصل اوبونتو tabriz-thesis محیط ریاضی جایابی تصویر caption شمارنده شماره گذاری فاصله خطوط فهرست نمادها غلط‌گیری املایی رسم کادر fancyhdr عکس پانویس پاراگرافی جداکننده شماره قسمت شماره‌گذاری فرمول bidihl neveshtuft قالب کتاب پاراگراف‌بندی pgfplots وسط‌چینی افقی هایپرلینک الگوریتم‌ شعر پیکان equation جدول افقی قلم قسمت نصب تک‌لایو رسم نمودار توابع فونت ایتالیک شکستن جدول رسم گراف پانویس افقی فونت اعداد بازیابی اطلاعات algorithm2e فونت بولد زیرشکل قاب بولد bidipoem xelatex fontspec متلب tabular extrafootnotefeatures text baselineskip tex computeautoilg متن فارسی و انگلیسی رسم نمودار tcolorbox فرمول چندخطی آپدیت texlive ایتالیک cite لوگو sumatra geometry matlab eps texlive2014 زیرنویس لاتین
9 نفر آنلاین
0 عضو و 9 مهمان در سایت حاضرند
بازدید امروز: 6602
بازدید دیروز: 7456
بازدید کل: 4091537

چه بسته‌هایی هستند که فارسی‌تک از آنها پشتیبانی نمی‌کرده و اکنون bidi و زی‌پرشین پشتیبانی می‌کنند؟

0 رای
63 بازدید

در راهنمای نسخه ۳۰.۶ بسته Bidi نوشته شده که از بسته‌های زیر حمایت می‌کند:

amsmath, amstext, amsthm, array, arydshln, breqn, cals,
caption, color, colortbl, crop, cuted, cutwin, dblfnote draftwatermark, empheq, fancyhdr,
fancybox, fix2col, float, floatrow, flowfram, framed, ftnright, geometry, graphicx,
hvfloat, hyperref, lettrine, listings, mdframed, midfloat, minitoc, multicol, multienum,
newfloat, pdfpages, pstricks, quotchap, picinpar, ragged2e, rotating, sidecap, stabular,
subfig, subfigure, supertabular, xtab, tabls, tabulary, PGF & TIKZ, tocbibind, tocloft,
tocstyle, wrapfig, xcolor, xltxtra packages, amsart, amsbook, artikel1, artikel2, artikel3,
extarticle, flashcards, standrad article, boek, boek3, standard book, bookest, extbook,
extletter, scrlettr,standard letter, memoir, extreport, rapport1, rapport3, refrep, standard
report, scrartcl, scrbook

آیا کسی می‌داند که از کدام موارد فوق فارسی‌تک پشتیبانی نمی‌کرد؟

سوال شده شهریور 3, 1396 توسط محمود امین‌طوسی (3,651 امتیاز)
در مورد مشکل بسته fmultico از توزیع فارسی‌تک پرسش و پاسخ زیر را ببینید:

http://qa.parsilatex.com/26990

1 پاسخ

+3 رای
 
بهترین پاسخ

فارسی‌تک بر مبنای لاتک 2.09 بوده و بسته‌های زیادی قابل استفاده نیستند (در حدود ۶ یا ۷ بسته) زیرا که بیشتر بسته‌ها برای لاتک 2e نوشته شده‌اند. با نگاه کردن به کدهای فارسی‌تک می‌توانید ببینید که از تعداد کمی بسته آن هم بصورت بد و پر از اشکال پشتیبانی شده.

بسته‌های حمایت شده توسط farsitex

  • بسته به نام fmultico وجود دارد که نسخه تغییر یافته بسیار قدیمی بسته multicol است که آن هم دارای مشکل است. مشکل این است که فهرست مطالب و فهرست و تصاویر و کلا whatsitها بصورت عمومی برعکس چاپ می‌شوند. به عنوان مثال، اگر یک سند دوستونه با بسته fmulticol درست کنید در فرست مطالب ابتدا عنوان‌های ستون دوم (چپ) می‌ایند و سپس عنوان‌های ستون نخست (راست).

  • بسته دیگری نیز به نام fgraphicx وجود دارد که برای پشتیبانی از بسته graphicx نوشته شده اما با نگاه انداختن به محتویات آن متوجه می‌شوید که بسیار ابتدایی و کاملاً ناشیانه و پراشتباه نوشته شده است. به عبارت دیگر این بسته سرتاپا باگ خالص است.

  • بسته ffancyhe که از بسته fancyhead پشتیبانی می‌کند.

  • بسته fland که برای حروف‌چینی صفحه بصورت landscape است و احتمالاً از بسته landscape پشتیبانی می‌کند.

  • بسته fsuperta که از بسته supertabular پشتیبانی می‌کند.

  • بسته fletter که نسخه تغییریافته بسته letter است.

  • بسته fmakeidx که نسخه تغییریافته بسته makeidx است.

بسته‌های پشتیبانی شده توسط بسته‌های bidi و xepersian

در مورد بسته‌های bidi و xepersian بسته‌های حمایت شده چندین برابر بسته‌هایی است که در راهنما آمده است. راهنما آخرین بار در سال ۲۰۱۱ بروز شده است و از آنوقت تا به حال بسته‌های بسیاری حمایت شده‌اند. برای درک نسبتاً کاملی از بسته‌های حمایت شده کافی است فایل‌های .def هر دو بسته را ببینید. به عنوان مثال فایل graphicx-bidi-xetex.def به این معنی است که بسته‌های graphicx و graphics پشتیبانی می‌شوند. البته این هم باز تعداد کل بسته‌های حمایت‌شده نیست. بسته‌های دیگری نیز وجود دارند که مشکلی ندارند و یا اینکه مبتنی بر بسته‌هایی هستند که دو بسته bidi و xepersian از آن‌ها پشتیبانی می‌کنند.

مقایسه کیفیت پشتیبانی بین فارسی‌تک و بسته‌های bidi و xepersian

کافی است به کد دو بسته نگاه کنید تا متوجه کیفیت کد در دو سیستم بشوید. در فارسی‌تک متأسفانه مولفان حتی دانش ابتدایی از تک و چگونگی کارکرد آن نداشته‌اند و کیفیت کدهای آن بسیار پائین است. از طرفی دیگر بسیاری از کارها بصورت دیمی انجام شده اند که خود متأسفانه مشکلات فراوان دیگری را درست کرده است.

در آن طرف ماجرا کدهای بسته‌های bidi و xepersian با دقت بسیار بالا و وسواس زیاد نوشته شده‌اند. کدها همیشه بهبود یافته‌اند. برای حل مشکلات سعی شده است که منشأ اصلی مشکل نخست پیدا شود و به قلب مشکل حمله شود نه اینکه تیری در تاریکی پرتاب شود. گذشته از این تکنیک‌های بسیاری برای از بین بردن محدودیت تک در حروف‌چینی راست به چپ به کار رفته است.

اگر بخواهیم سیستم‌های حروف‌چینی پارسی مبتنی بر تک را بر حسب کیفیت کد به دو گروه تقسیم کنیم آنگاه «فارسی‌تک و زرنگار یا ریاضی‌نگار» در یک گروه و «بسته‌های bidi، xepersian و تک‌پارسی» در گروهی دیگر قرار دارند. تفاوت تک‌پارسی و بسته‌های bidi و xepersian در این است که تک‌پارسی هم از بسته‌های بسیار کمتری نسبت به بسته‌های bidi و xepersian پشتیبانی می‌کند. تک‌پارسی در خود موتور تک تغییر ایجاد کرده تا بتواند قابلیت‌های زبان پارسی را اجرا کند اما زی‌پرشین و بسته bidi تنها با برنامه‌نویسی به زبان تک این کار را انجام می‌دهند.

پاسخ داده شده شهریور 3, 1396 توسط وفا (20,047 امتیاز)
انتخاب شده شهریور 3, 1396 توسط محمود امین‌طوسی
مشکل بسته fmultico فارسی‌تک چیست؟
جناب آقای خلیقی با سپاس از توضیحات کامل و دو پرسش و پاسخ دیگر شما، نیازی نیست که خودتان را به زحمت بیندازید و توضیحات مبسوط بنویسید.
زحمتی که در نوشتن پاسخ‌های کامل متحمل می‌شوید مرا شرمنده می‌کند.

آنچه که فقط مایل بودم بدانم آن بود که از لیست بسته‌های مورد پشتیبانی توسط bidi کدامها توسط فارسی‌تک پشتیبانی نمی‌شدند.
مثلاً به گمانم امکان استفاده از PGF&TikZ در فارسی‌تک نبود.
یک ایده‌ای که برای موضوعی که در جریان هستید دارم - و بعدا توضیح خواهم داد - مرتبط با این پرسش است. باید بدانم کاربران فارسی‌زبان با پیدایش زی‌پرشین امکان استفاده از چه بسته‌هایی را پیدا کرده‌اند که قبلا در فارسی‌تک نداشته‌اند.
اطلاعات دقیق و صددرصدی هم لازم نیست. فقط نام تعدادی بسته مهم برای من کافی است.
به جز بسته‌هایی که ذکر کردم بسته‌های دیگری برای کاربران فارسی‌تک قابل استفاده نبودند. بنابراین پاسخ پرسش شما (کاربران فارسی‌زبان با پیدایش زی‌پرشین امکان استفاده از چه بسته‌هایی را پیدا کرده‌اند که قبلا در فارسی‌تک نداشته‌اند) همه بسته‌هایی است که در بسته‌های bidi و xepersian پشتیبانی می‌شوند منهای بسته‌هایی که برای فارسی‌تک ذکر کردم.  مقدار این بسته‌ها بیش از ۱۰۰ است که فکر نمی‌کنم به همه آن‌ها احتیاج داشته باشید ولی می‌توانید چند تا از مهمترین بسته‌ها را با یک مقایسه ساده پیدا کنید.
البته به غیر از بسته‌های پشتیبانی شده در بسته‌های bidi و xepersian تعدادی بسته مستقل دیگر نیز برای حروف‌چینی راست به چپ و پارسی نوشته‌ام.

bidi-at­begshi, bidi­con­tour, bidihl, bidi­page­grid, bidipresen­ta­tion, bidishad­ow­text, cr­box, ghab, im­sproc, round­box,tram, xe­color
...