اولین بار است که به اینجا می‌آیید؟ راهنمای سایت را بخوانید!
Close Sidebar
وب‌سایت پرسش و پاسخ پارسی‌لاتک جایی برای پرسش و پاسخ درباره سیستم حروف‌چینی لاتک و بسته زی‌پرشین است. در اینجا می‌توانید سوال‌های خود را بپرسید و به سوال‌های دیگران پاسخ دهید.

محبوب‌ترین برچسب‌ها

رفع خطا جدول مراجع xepersian ریاضی‌نویسی شکل فونت فهرست مطالب شماره‌گذاری منابع bidi پانویس بیب‌تک tikz تک‌لایو parsilatex بیمر اسلاید زی‌پرشین پاورقی سربرگ bibtex نماد فرمول‌نویسی رسم شکل قالب ارجاع‌دهی biditexmaker هدر ویرایشگر beamer واژه‌نامه اندازه فونت texstudio عنوان فصل ماتریس اعمال نشدن تغییرات در پی‌دی‌اف رسم جدول bidipresentation شماره صفحه حاشیه رنگ عنوان شکل اسلاید فارسی محیط قضیه گراف مکان شکل tikzpicture حروف‌چینی کد شماره فصل enumerate tabriz_thesis نمایه align زیرنویس شکل کادر itemize listings الگوریتم عدم اجرا نیم‌فاصله متن لاتین و فارسی فهرست اشکال بسته فاصله بین خطوط قالب پایان‌نامه فرمول نصب تک‌لایو فارسی‌تک hyperref شماره فرمول glossaries کپشن نمودار حروف‌چینی چندستونی فونت فارسی و انگلیسی ماکرونویسی خروجی biditools شماره پاورقی پیوست‌ فاصله‌گذاری فرمول چندضابطه‌ای لاتک سوال امتحانی subfigure extrafootnotefeatures header texmaker pdf tex biditufte-book تصویر شمارنده texlive2015 longtable زیرنویس خطا رسم نمودار شماره‌گذاری صفحات پایان نامه دیاگرام فهرست جداول میک‌تک texlive2016 تنظیم جدول kashida texworks caption اندیس lollipop iust-thesis multicol فصل‌نویسی شعر سوال چهارگزینه‌ای بولد تورفتگی آکولاد اعداد فارسی فاصله عمودی xindy چپ‌چینی اوبونتو میکروسافت ورد قاب geometry texlive fancyhdr تک لایو 2015 عنوان بخش به‌روزرسانی بسته aimc46 صفر توخالی فرمول طولانی بیرون‌زدگی کاما وسط‌چینی tcolorbox پوستر شماره گذاری فاصله سطرها نوشتافت شکست خط tex-programming فونت اعداد pgfplots قرآن tabriz-thesis ایتالیک winedt جستجوی معکوس xelatex فلش جایابی تصویر قالب کتاب پاراگراف‌بندی بازیابی اطلاعات هایپرلینک فهرست نمادها شمارنده فصل font محیط ریاضی رسم کادر جداکننده جدول طولانی فهرست تصاویر شماره‌گذاری فرمول algorithm2e فونت بولد proof equation bidipoem eps جدول افقی عکس به‌روزرسانی پانویس چندستونی کمک مالی فاصله خطوط حروف‌چینی شعر زیرشکل minipage قلم پانویس پاراگرافی ltrfootnote پیوست computeautoilg متن فارسی و انگلیسی فرمول چندخطی neveshtuft غلط‌گیری املایی تک‌پارسی پیکان لاتکس tabular baselineskip شماره قسمت قسمت عنوان جدول
5 نفر آنلاین
0 عضو و 5 مهمان در سایت حاضرند
بازدید امروز: 9336
بازدید دیروز: 39866
بازدید کل: 21126063

تعریف دستور جدید با تعداد ورودی‌های اختیاری

–1 رای
1,372 بازدید

کد زیر یک دستور را تعریف می‌کند.

 \documentclass{article}
\usepackage{amsmath}
\usepackage{amsfonts}
\usepackage{amssymb}
\newcommand{\res}[4]
{${#1}\Rightarrow{#2}\Rightarrow{#3}\Rightarrow{#4}$}
\begin{document}
 \res{A}{B}{C}{D}\\
 \res{A}{B}{C}\\
 \res{A}{B}\\
 \res{A}\\
\end{document}

می خواهیم این دستور با تعداد دلخواه ورودی نتیجه مطلوب بدهد همان طور که در تصویر زیر نشان داده ایم:

enter image description here
به نظر شما چگونه می‌توان چنین دستوراتی را تعریف کرد؟

سوال شده شهریور 22, 1396 توسط rezaeian (735 امتیاز)
نمایش از نو دی 16, 1396 توسط وفا

2 پاسخ

0 رای
 
بهترین پاسخ

تا آنجایی که اطلاع دارم با ماکروی تعریف دستور جدید لاتک تنها یک آرگومان اختیاری مجاز است. البته یک بسته برای امکان دو آرگومان اختیاری هم وجود دارد که راهگشای کار شما نیست.
در این موارد بسته xparse می‌تواند به کمکتان آید.

از آنجایی که در کد زیر تمامی آرگومان‌ها اختیاری در نظر گرفته شده است بجای {} باید از [] استفاده نمایید.

 \documentclass{article}
\usepackage{amsmath}
\usepackage{amsfonts}
\usepackage{amssymb}

\usepackage{xparse}

\NewDocumentCommand{\res}{o o o o}{%
${#1}$%
  \IfNoValueF{#2}%
  {$\Rightarrow{#2}$}%
  \IfNoValueF{#3}%
  {$\Rightarrow{#3}$}%
  \IfNoValueF{#4}%
  {$\Rightarrow{#4}$}%
}

\begin{document}
 \res[A][B][C][D]\par
 \res[A][B][C]\par
 \res[A][B]\par
 \res[A]\par
\end{document}

enter image description here

پاسخ داده شده شهریور 22, 1396 توسط سید جواد (4,427 امتیاز)
انتخاب شده شهریور 22, 1396 توسط وفا
متاسفانه پاسخ انتخاب شده قبلی پرسش را پاسخ نمی‌دهد. هرچند پاسخ شما هم پرسش را پاسخ نمی‌دهد اما من پاسخ شما را به عنوان بهترین پاسخ انتخاب کرده‌ام تا مجبور نباشم پاسخ خودم را به عنوان بهترین پاسخ انتخاب کنم.
–1 رای

با تشکر از وفا و سید جواد به خاطر توجه و پاسخگویی درست به پرسش. روش های گفته شده حتما مفید و کاربردی است. با جستجو در منابع دیگر به پاسخی رسیده ام که به نظرم قابلیت های زیادی برای ما فراهم می کند. در این پاسخ تعداد ورودی ها هیچ محدودیتی ندارد. استفاده از دستور هم تا حدودی راحت تر است. با استفاده از بسته etoolbox و دستور زیر می توان یک دنباله از یک دستور را اجرا کرد:

\newcommand\sequence[2][\Rightarrow]
{ \def\nextitem{\def\nextitem{#1}}
 \renewcommand*\do[1]{\nextitem##1}
 \docsvlist{#2} }

در این صورت دستور مورد نظر به صورت زیر است که همه ورودی ها به جای آنکه مجزا باشند با هم آورده می شوند و این به سادگی کار خیلی کمک می کند.

$\sequence{َA,B,C,D}$\\
$\sequence{َA,B,C}$\\
$\sequence{َA,B}$\\
$\sequence{َA}$\\

علاوه بر این می توان دستورات دیگری را همراه با این دستور در متن استفاده کرد بدون آنکه نیاز به تعریف مجدد باشد. مثلا به صورت زیر:

$\sequence[\searrow]{u,v,w,x,y,z}$\\
$\sequence[\nearrow]{x,y,z}$\\

کد کامل زیر در نظر می گیریم:

\documentclass{article}
\usepackage{etoolbox}
\newcommand\sequence[2][\Rightarrow]
{ \def\nextitem{\def\nextitem{#1}}
 \renewcommand*\do[1]{\nextitem##1}
 \docsvlist{#2} }
\begin{document}
\noindent
$\sequence{َA,B,C,D}$\\
$\sequence{َA,B,C}$\\
$\sequence{َA,B}$\\
$\sequence{َA}$\\
$\sequence[\searrow]{u,v,w,x,y,z}$\\
$\sequence[\nearrow]{x,y,z}$\\
\end{document}

و خروجی به صورت زیر است:
enter image description here

پاسخ داده شده شهریور 22, 1396 توسط rezaeian (735 امتیاز)
متاسفانه پاسخ شما پرسش را پاسخ نمی‌دهد. شما در پرسش خواسته‌اید که دستور تعریف شده syntax ذکر شده را داشته باشد حال در پاسخ خود آن را کاملا نادیده گرفته‌اید و از syntax متفاوتی استفاده کرده‌اید. بنابراین چاره‌ای ندارم جز دادن امتیاز منفی به پاسخ شما و همچنین پرسش شما.
هیچ اجباری در استفاده از syntax خاصی در پرسش نیامده است. دستورات موجود در پرسش فقط به عنوان یک کد کمینه داده شده است.
شما در پرسش خود به صراحت و روشنی گفته‌اید که می‌خواهم از \res{A}{B} یا \res{A}{B}{C} و .. استفاده کنم و خروجی که در تصویر گذاشته‌ام بگیرم. بنابراین من و آقای رضویان از زمان خود گذاشته و پرسش شما را پاسخ داده‌ایم. حال آنکه اگر منظور شما هر syntax دیگری در پرسش بود باید آن را ذکر می‌کردید تا من و آقای رضویان پاسخ مناسبی به شما می‌دادیم. پاسخ شما نه تنها بهترین پاسخ نیست بلکه اصلاً پرسش اصلی را پاسخ نمی‌دهد. شما باید پاسخی بنویسید تا \res{A}{B} یا \res{A}{B}{C} خروجی که در پرسش گذاشتید را بدهد بنابراین \res{A,B,C} پرسش را پاسخ نمی‌دهد. این کار شما بی‌احترامی به زمانی است که من و آقای رضویان برای پاسخ دادن به پرسش شما صرف کرده‌ایم. من دیروز عمل کرده‌ام و پاسخ را از تخت بیمارستان فرستادم زیرا تصور کردم که شما با مشکل برخورده‌اید.
متأسفانه من نمی‌توانم به شما اجازه بدهم این پاسخ اشتباه را به عنوان بهترین پاسخ انتخاب کنید. به همین دلیل پاسخ آقای رضویان را به عنوان بهترین پاسخ انتخاب کرده‌ام.
با عرض پوزش از شما و آقای رضویان و آرزوی سلامتی برای شما. اگر می‌دانستم شما در این وضعیت هستید و با این حال به خاطر پاسخگویی به سوال من به زحمت افتاده‌اید چنین مسائلی را مطرح نمی‌کردم.
لطفاً هنگام پرسش، پرسش را بصورت شفاف و با تمام توضیحات بپرسید. پاسخ شما اشتباه نیست اما پرسش را پاسخ نمی‌دهد. اگر شما در پرسش خود ذکر می‌کردید که من اصراری به استفاده از \res{A}{B} یا \res{A}{B}{C} و ... ندارم و هر syntax دیگری هم قابل قبول است آنگاه حداقل من راه‌حل آسانتری را از پاسخ خود شما قرار می‌دادم حال آنکه شما پرسش را به گونه‌ای مطرح کرده‌اید که استفاده از \res{A}{B} یا \res{A}{B}{C} و ... اجباری و تنها syntax مورد قبول است و هیچ syntax دیگری قابل قبول نیست.
اگر زحمتی نیست و پاسخ دیگری دارید بگذارید تا به تجربیات ما اضافه شود.
\documentclass{article}

\makeatletter
\newcommand*{\res}[2][\Rightarrow]{$\let\myoperation\@empty
\@for\mytmp:=#2\do{\myoperation\mytmp\def\myoperation{#1}}$}
\makeatother
\setlength{\parindent}{0pt}
\begin{document}

\res{A}\\
\res{A,B}\\
\res{A,B,C}

\res[\Leftrightarrow]{A}\\
\res[\Leftrightarrow]{A,B,C,D}\\
\res[\Leftrightarrow]{A,B,C,D,E,F,G,H,I,J,K}

\end{document}
روش جالبی است. با تشکر فراوان
خوب است اگر این روش را به یک پاسخ تبدیل نمایید.
...